Posted inUncategorized

Uzaktan Eğitimde Zaman Yönetimi İpuçları

Uzaktan Eğitimde Zaman Yönetimi İpuçları; Her zamankinden daha fazla öğrenci, eğitimlerini ilerletmek için çevrimiçi öğrenmeye yöneliyor. Aslında araştırmalar , tüm öğrencilerin kabaca üçte birinin şu anda en az bir çevrimiçi kurs aldığını gösteriyor. Ek esneklik, daha geniş bakış açıları ve gelişmiş işbirliği gibi çevrimiçi öğrenmenin faydaları göz önüne alındığında, neden bu kadar çok öğrencinin sanal sınıflara çekildiğini anlamak kolaydır.

COVID-19 salgını nedeniyle okulların kapanmasından etkilenenler veya sadece bir değişiklik yapmak isteyenler gibi çevrimiçi öğrenmeye yeni başlayan öğrenciler için çevrimiçi öğrenmeye geçiş biraz zaman alabilir. Ayrıca, tam zamanlı bir çevrimiçi programa uyum sağlıyorsanız veya okul ile iş arasında denge kuruyorsanız , zamanınızı etkili bir şekilde yönetebilmek çok önemlidir.

İster çevrimiçi öğrenimi sürdürmeyi seçmiş olun, ister buna kendinizi kaptırmış olun, zaman yönetimi de dahil olmak üzere çevrimiçi eğitiminizden en iyi şekilde yararlanmanız için ihtiyaç duyacağınız temel beceriler vardır.

Öğrenciler İçin Zaman Yönetiminin Önemi

Çevrimiçi bir öğrenci olarak sahip olabileceğiniz en değerli becerilerden biri etkili zaman yönetimidir. Zamanınızı ne kadar iyi yönetirseniz, hedeflerinize ulaşmak o kadar kolay olur. Herkesin bir günde aynı 24 saati vardır, yani önemli olan ne kadar zamanınız olduğu değil, onu ne kadar iyi yönetebildiğinizdir.

Bu, genellikle tam zamanlı çalışan, aileye bakan veya diğer taahhütleri yerine getiren çevrimiçi öğrenciler için özellikle önemlidir. Sizi motive edecek bir sınıf arkadaşlığı veya kampüste olmanız gereken belirli bir zamanınız olmadan, etkili zaman yönetimi odaklanmanıza yardımcı olmak için çok önemlidir.

Etkili zaman yönetimi, yalnızca öğrenmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sizi işte ve özel yaşamınızda daha üretken hale getirebilir. Çevrimiçi derecenizi başarıyla tamamlama konusunda ciddiyseniz, kullanmak için iyi bir sistem bulmak çok önemlidir.

Aşağıda, derslerinizin bir adım önünde kalmanıza yardımcı olacak yedi zaman yönetimi ipucu verilmiştir.

Çevrimiçi Öğrenciler için Zaman Yönetimi İpuçları

1. Önceden planlayın.

Günlük dikkat dağıtıcı şeylerle birlikte yoğun programınız, görevleri tamamlamanın önüne kolayca geçebilir. En iyi çevrimiçi öğrenciler, odaklanmak için nasıl zaman ayıracaklarını bilirler. Bu, tutarlı bir zaman ve çalışma alanına sahip olmayı, bu dikkat dağıtıcı şeyleri ayarlamayı ve internette gezinmekten kaçınmayı içerir.

Çevrimiçi öğrenci olmanın esnekliğine rağmen, hafta boyunca çalışmalarınızla sık sık ilgilenmeniz önemlidir. Gerekli okumalarınız, ödevleriniz ve çevrimiçi tartışmalarınız için bolca zaman ayırın.

Günlük ve haftalık ödevlerinizi planlamak için kullanabileceğiniz bir takvim satın almayı düşünün ve şunları vurgulayın:

  • Taslaklar ve son gönderimler dahil olmak üzere teslim tarihi olan ödevler
  • Çalışma grubu toplantıları veya kampüs içi ağ oluşturma etkinlikleri gibi programınızla ilgili etkinlikler
  • Profesörler ve danışmanlarla sanal veya yüz yüze çalışma saatleri

Tipik bir haftanın nasıl görünebileceğine dair örnek bir program;

PazartesiGerekli okumaları ve multimedyayı başlatın
Salı Materyalleri incelemeye devam et
Çarşamba Tartışma forumuna gönderin ve ödevlere başlayın
Perşembe Gönderi göndermeye ve ödevler üzerinde çalışmaya devam edin
Cuma Gönderileri okuyup yanıtlayın ve ödevler üzerinde çalışın
Cumartesi Gönderileri okuyun ve yanıtlayın ve ödevleri bitirin
Pazar Çalışmanızı kontrol edin ve ödevleri gönderin

2. Çoklu görev yapmayın.

Aslında üretkenliğinizi azaltabilecek çoklu görevlerden kaçının . İster sınava çalışmak, ister ders kitabı okumak, bir profesöre e-posta göndermek veya çevrimiçi bir foruma katılmak olsun, her seferinde bir ödeve odaklanın ve eldeki belirli göreve odaklanın. Görevlerinizi önem sırasına göre düzenleyin ve en çok çaba gerektiren üç veya dört önemli göreve dikkat edin.

Odaklanmak için yardıma ihtiyacınız varsa , görevleri düzenlemeye yardımcı olması için Trello veya Smartsheet gibi bir proje yönetimi aracı kullanarak listeler oluşturmayı düşünün . Geleneksel bir yapılacaklar listesi tercih ediyorsanız Todoist , ClickUp veya Evernote gibi dijital not defterlerine bakın .

Son olarak, şu anda yapılması gerekenlere odaklanın ve çok uzaklardan kaçının. Birkaç hafta boyunca ele almanız gerekmeyen küçük bir ödevse, son teslim tarihine odaklanmak için takviminize koyun.

3. Sanal ofisinizi kurun.

İster evde ister yerel kafede ders çalışın, işinizi tamamlamak için gereken en uygun ortamda çalışmak önemlidir. Yüksek hızlı internet olduğundan ve doğru aydınlatma, ses ve arka plana sahip rahat bir alanda olduğunuzdan emin olun. Örneğin, bazı insanlar kulaklıkla çalışmayı tercih ederken, diğerleri sessizliği veya insanların sessizce sohbet ettiği bir ortam ortamını tercih eder. Rahat bir sandalyeye oturun ve aydınlatmanın çok loş olmadığından emin olun. Tarayıcı pencerelerinizi kapatın ve telefonunuzu bir kenara koyun.

Bu unsurların yanı sıra ders kitapları ve sektöre özel yazılımlar gibi gerekli tüm materyallere sahip olduğunuzdan emin olun. Kurs çalışmanızla ilgili görevde kalmak için önceden elinizden geldiğince ayarlayın.

4. Dikkat dağıtıcı şeyleri engelleyin. 

Web’de aşırı gezinmekten kaçındığınızdan emin olun. Haberler veya en sevdiğiniz ünlü dedikodu sitesi tarafından dikkatinizin dağılması kolaydır. Çalışmalarınıza konsantre olmanız gerektiğinde odaklanın ve Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya araçlarından kaçının.

Odaklanmakta zorlanıyorsanız, Pomodoro Metodu’nu düşünün . Bu teknik, verimliliği artırmak için nasıl çalıştığınızı düzenleyerek üretkenliğe yardımcı olur. Araç, 25 dakikalık çalışma oturumları üzerine kuruludur ve çevrimiçi çalışmalarınıza odaklanmak için zamanınızı optimize eder. Bu yöntemi kullanmanın en iyi yolu şudur:

  • 25 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlayın ve planlanan süre boyunca kesintisiz çalışın.
  • Bir kahve içmek, e-postaları kontrol etmek veya başka bir şey yapmak için beş dakika ara verin.
  • Dört çalışma seansını tamamladıktan sonra, kendinize daha uzun, 15 dakikalık bir mola verin.

Hala erteleme ile mücadele ediyorsanız, Pomodoro oturumlarınız için bir web sitesi engelleyici indirin. Freedom , KeepMeOut ve Switcheroo çevrimiçi gezinmeyi en aza indirir ve günlük görevlerinizi takip etmenize olanak tanır . Bu araçlarla tüm web sitelerini engelleyebilir veya favori sitelerinizi okulunuzun ana sayfasına yönlendirebilirsiniz.

5. Kendinizi ödüllendirin

Tükenmişliği önlemek için iyi yapılmış bir işten sonra kendinizi ödüllendirmek önemlidir. Aksi takdirde, en basit görevlere bile konsantre olmak zor olacaktır.

Başarılarınızı kutlayarak ve kendinize gerçekten keyif aldığınız bir şeyle davranarak kendinizi ödüllendirebilirsiniz, ister Netflix’te en sevdiğiniz programı izliyor, ister dışarıda güzel bir akşam yemeğine ve bir filme gidiyor olsun. Birkaç aydır bir ödev üzerinde çalışıyorsanız, işiniz bittiğinde bir hafta izin alın.

6. Bir denge oluşturun.

Kendinizi ödüllendirmenin yanı sıra, özellikle okul ve iş arasında yapıyorsanız, kurs ve diğer yükümlülükleriniz arasında bir denge bulmak da önemlidir . 

Etkili bir denge oluşturmaya ve tükenmeyi önlemeye yardımcı olmak için zamanınızı, ihtiyaç duyduğunuzda okula, işe ve özel hayatınıza odaklanmanızı sağlayacak şekilde önceliklendirdiğinizden emin olun. Öngörülebilir bir program oluşturmak, yaşam tarzınıza uygun bir rutine girmenize yardımcı olabilir ve tüm dikkatinizi belirli bir zamanda hayatınızın her yönüne ayırmanıza olanak tanır.

6. İyi bir gece uykusu alın.

Uyku, vücudunuzu dinlendirmek ve ertesi gün için zihninizi taze tutmak için gereklidir. Bir gece yedi ila sekiz saat dinlenmeye çalışın. Bütün gece uyumak, sürekli çalışmaktan daha az verimlidir. Programınıza uykuyu ekleyin ve büyük ödüller kazanın.

Çevrimiçi Eğitiminizin Sorumluluğunu Almak

Çevrimiçi bir derece programına kaydolmak , eğitiminizi ilerletmek ve nihayetinde kariyerinizde ilerlemek için harika bir yoldur, ancak derslerinizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için öğreniminizin sorumluluğunu üstlenmek size kalmıştır. Bunu yapmanın önemli bir bileşeni, sorumluluklarınızın üstesinden gelmek için etkili zaman yönetimi stratejileri kullanmaktır. 

İyi bir öğrenci olmak kadar, ihtiyaçlarınıza uygun çevrimiçi bir program bulmak da başarı için kritik öneme sahiptir. Ne zaman bir online eğitim programı seçerken , araştırma yapmak ve ders içeriği ve yapısı kendi hedefleri ve amaçlarıyla uyumlu anlamak emin olun. Örneğin, kariyer gelişimi nihai hedefinizse, işbirliğine ve ağ oluşturmaya değer veren bir program iyi bir seçim olabilir. 

İhtiyaçlarınıza uygun doğru programı seçerek ve öğreniminizin sorumluluğunu üstlenerek, kendinizi çevrimiçi öğrenim başarısına hazırlayabilirsiniz.


Bir cevap yazın

Eğitimcimizi Arayın.