Posted inHijyen Belgesi

Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon Eğitimi

admin/Posted on /Comments Off
STERİLİZASYON VE DEZENFEKSİYON EĞİTİMİ

Meslek tanımı olarak sağlık hizmeti kurumları arasında yer alan ağız diş sağlığı merkezleri, ayakta ve yataklı tedavi merkezleri gibi yerlerde sterilizasyon dezenfeksiyon hizmetlerini yapan ve bunun için gerekli bütün tedbirleri alan kişiler olarak ifade edilebilir. Bununla beraber Covid-19 Pandemiden dolayı ulusal ve uluslar yaşanan sağlık sorunları nedeniyle restoran hizmetlerinden, market hizmetlerine, kuaför hizmetlerine varıncaya kadar neredeyse bütün hizmet sektörleri sterilizasyon ve dezenfeksiyon hizmetlerine ve bu eğitimlere ihtiyaç duyabileceklerini söyleyebiliriz. Bu sebeple yaşanan pandemi süreci nedeniyle programın önemi artmış ve bilgi ihtiyacına günden güne ihtiyaç duyulmaya başlandığını söyleyebiliriz. 

Sağlık, başta insanlığın hatta bütün canlıların ortak bir paydası olması nedeniyle öncelikle ayakta ve yatarak tedavi kurumları olmak üzere sterilizasyon ve dezenfeksiyon hizmetleri oldukça önemli hale gelmiştir. Pandemiden dolayı hijyen faktörünün daha da önemli hale gelmesiyle sterilizasyon ve dezenfeksiyona olan ilgi artmış ve yeni bir meslek grubu şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Sterilizasyon ve dezenfeksiyon alanında çalışan, çalışacak kişilerin, başta sağlık sektörü olmak üzere, hizmet sektöründe (Kuaför, restoran, kafe, market vb.) işletmelerde çalışma faaliyetlerine devam eden ve edecek olan herkesin alması gereken bir eğitimdir. Bu eğitimde sterilizasyon ve dezenfeksiyona ilgili bilgi donanımı yerinde olan kişilerin eğitim alması amaçlanmıştır.

STERİLİZASYON VE DEZENFEKSİYON EĞİTİMİNE KİMLER KATILABİLİR?

İlkokul mezunu olan herkes bu eğitime katılabilir. Mesleğin gerektirdiği yeterlilikleri ve fiziki becerileri yerine getirebilecek kişiler bu eğitime katılabilirler.

EĞİTİM BOYUNCA NELER ÖĞRENİLECEK?

Bu eğitimde sterilizasyon ve dezenfeksiyon nasıl yapılır, mikroorganizmaların özellikleri, mikrobiyolojik risk konuları başta olmak üzere iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı ve bu kapsamda alınabilecek önlemler öğrenilecektir. Ayrıca mesleki hastalık riskleri ve korunma yolları, iş güvenliği ve işçi sağlığı konuları öğrenilecektir.

STERİLİZASYON VE DEZENFEKSİYON EĞİTİMİNİN İÇERİKLERİ NELERDİR?

  • Sterilizasyon ve Dezenfeksiyon nedir?
  • Sterilizasyon ve dezenfeksiyon nasıl yapılır?
  • Mikroorganizmaların özellikleri nelerdir?
  • Mesleki Hastalık riskleri nasıl oluşur?
  • İş sağlığı mevzuatına uymak ve iş güvenliği önlemleri nasıl alınabilir?

STERİLİZASYON VE DEZENFEKSİYON EĞİTİMİNE KATILMAK İÇİN GEREKLİ OLAN BİLGİLER

  • Kimlik fotokopisi
  • Adres bilgileri
  • Ödeme dekontu

Gerekli olan bilgiler [email protected] adresinden ya da 0552 477 13 99 numaralı telefon üzerinden ulaştırılarak kayıt işlemleri başlatılabilir.


Eğitimcimizi Arayın.