Posted inUncategorized

Kantin Hijyen Belgesi

Kantin Hijyen Belgesi

KANTİN HİJYEN BELGESİ


Kantin Hijyen Belgesi, yönetmelikte bulunan 2. maddedeki iş kollarında çalışabilmek için tüm personellerin almasının zorunlu olduğu bir belgedir. Bu belge bakanlık tarafından gerekli eğitim ve sınavı başarıyla tamamlayan kişilere verilmektedir. Bakanlık onayı ile verilen sertifika ömür boyu geçerli olmaktadır ve her kursiyerin e devlet sistemine entegre edilmektedir.

KANTİN HİJYEN BELGESİ NASIL ALINIR?


Genel Müdürlük tarafından yetkilendirilmiş kurumlar aracılığıyla yapılan eğitim sonucunda alınabilmektedir. Eğitimler online ve birebir olarak yapılmaktadır ve eğitim sonunda e-devlet sistemine entegre sertifika verilmektedir. Hijyen belgesi için öncelikle yetkili kurum ile iletişime geçerek kaydınızı oluşturmanız gerekmektedir. Ardından eğitim ve belge için belirlenmiş olan fiyatın ödemesi yapılır ve online platform üzerinden eğitime giriş yapılır. Tamamlanan eğitimin hemen ardından sınava başlanır. Sınavı da başarıyla tamamladıktan sonra belgeniz e devlet sistemine bakanlık onayı ile entegre edilir. Fiziki sertifika talep etmek için iletişime geçerek adres bilgisi gönderilir. Kargo ile Hijyen Belgesine sahip olunur.

KANTİN HİJYEN BELGESİ EĞİTİM KONULARI NELERDİR?


Hijyen Eğitimi 14 konudan oluşmaktadır. Bunlar;

 • Kişisel Hijyen
 • Kişisel Temizlik
 • İşyerlerinde Hijyenin Önemi
 • İşyeri Ortamının Temizliği
 • Dezenfeksiyon Uygulama
 • İşyerlerinde Kullanılan Alet ve Ekipmanların Temizliğinin Yapılması
 • Risk Gruplarına Göre Gıdalar Nelerdir?
 • Gıda Kaynaklı Hastalıklar Nelerdir?
 • Gıda Güvenliği
 • Gıda Muhafaza Koşullarının Sağlanması
 • Mutfak Kuralları
 • Zehirlenme Durumları
 • Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?
 • Mikroorganizmalar

HİJYEN SERTİFİKASINI ALMAK KİMLER İÇİN ZORUNLUDUR?


Genel Müdürlük tarafından belirlenen iş kollarında çalışan tüm personelleri hijyen eğitimi ve belgesine sahip olma zorunluluğu vardır. Bu iş kolları Hijyen Eğitimi Yönetmeliğinin 2. Maddesinin 1. fıkrasında belirtilmiştir;

 • Gıda üretim ve perakende iş yerleri,
 • İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri.
 • Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.
 • Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.
 • Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları.

KANTİN HİJYEN BELGESİ NEDEN ZORUNLUDUR?


Hijyen eğitimi özellikle gıda alanında, üretim alanında, insanlarla birebir temas halinde çalışılması zorunlu olan yerlerdeki hijyen kurallarını kapsadığı için bu alanlarda alınması zorunlu olan bir eğitimdir. Eğitimin içeriğinde hem personellerin genel temizliğinden hem de çalıştıkları ortamın hijyenik bir ortam olmasından söz edilmektedir. Bundan dolayı direkt insan sağlığını tehdit edecek unsurları en aza indirmek için hijyen eğitimi alınması çalışacak kişiler için son derece önemli bir uygulamadır.

KANTİN HİJYEN BELGESİ NEREDEN ALINIR?


Hijyen sertifikası egitim.academy üzerinden online kayıt yöntemi ile eğitime katılarak e-devlet üzerinden alınır. Sertifikayı kendi sisteminizden barkodlu belge oluşturarak indirebilirsiniz. Hem elektronik ortamda hem de sertifika çıktısını alarak kağıt olarak da kullanabilirsiniz. Bu sayede kayıp ya da çoğaltma işleminde e-devlet üzerinde sertifikanıza ulaşarak ömür boyu kullanabilirsiniz.

HİJYEN EĞİTİMİNİ KİMLER VEREBİLİR?


Eğitimler, Genel Müdürlüğe bağlı öğretim kurumları tarafından verilir. İş yeri sahipleri ve işletenleri, komisyonca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bu eğitimleri çalışanlarına kendi imkânlarıyla da verebilir.

HİJYEN SERTİFİKASININ GEÇERLİLİK SÜRESİ NEDİR?

Eğitim sonunda almış olduğunuz sertifika ömür boyu geçerlidir. Herhangi bir yenileme ya da yeniden alma işlemi yapmadan ömür boyu kullanım sağlabilmektesiniz.

KANTİN HİJYEN BELGESİ EĞİTİMİ KAÇ SAAT SÜRMEKTEDİR?

Sertifikasyon eğitimi 8 saattir. Fakat online eğitim merkezimizden hızlandırılmış olarak eğitimi alabilirsiniz. Bu sayede 1 iş günü içerisinde eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Hafta içinde tamamladığımız eğitimler Cuma günü olmamak şartıyla bir sonraki gün e-devlete entegre edilmektedir. Hafta sonu ya da Cuma günü tamamladığınız eğitimler için Pazartesi günü sisteme entegre sağlanmaktadır.

FİRMA BAZLI OLARAK KABALIK GRUPLARDA EĞİTİM VE SERTİFİKALANDIRMA NASIL YAPILMAKTADIR?


Eğitim platformumuzda bireysel olduğu gibi firma bazlı olarak da çalışma sağlamaktayız. Kalabalık gruplarınız için eğitim ve fiyat belirleyebilmek için eğitim danışmanımızla iletişime geçtiğinizde size özel eğitim tarihleri ve fiyatlandırma sistemi hazırlanmaktadır. Bu sayede çalışma saatleri arasında herhangi bir aksaklık durumu yaşamadan tüm personellerinize hijyen eğitimi belgesini almış olursunuz.

HİJYEN BELGESİ KİM TARAFINDAN DENETLENİR?

Belirtilen genel hijyen hükümlerine dair denetim ve kontroller ilgili kanunlar kapsamında Bakanlık tarafından yürütülür. Talep ve cezai işlemlerin hepsi bakanlığın belirlemiş olduğu denetimciler tarafından yapılmaktadır.

Hijyen Belgesi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
0212 212 1399 – 0552 477 13 99 – 0552 473 13 99


Bir cevap yazın

Eğitimcimizi Arayın.